28 Mart 2010 Pazar

tck. md 132

HABERLEŞMENİN GİZLİLİĞİNİ İHLAL

(1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Madde metninde, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğinin ihlâli suç olarak tanımlanmaktadır. Kişiler arasındaki haberleşmenin ne suretle yapıldığının suçun oluşumu açısından önemi yoktur.Bu suç açısından önemli olan, haberleşmenin belirli kişiler arasında yapılmasıdır. Söz konusu suçu, bu haberleşmenin tarafı olmayan kişi işleyebilir.
Haberleşmenin gizliliğinin sadece dinlemek veya okumak suretiyle ihlâl edilmesi, bu suçun temel şeklini oluşturmaktadır. Ancak, bu gizlilik ihlâlinin, haberleşme içeriklerinin yani konuşulanların veya yazılanların kayda alınması suretiyle yapılması, bu suçun nitelikli şekli olarak tanımlanmıştır. Örneğin telefon konuşmalarının ses kayıt cihazıyla kayda alınması hâlinde, suçun bu nitelikli hâli gerçekleşmektedir.


cemaat ile imam ilişkisi çok doğru özet olarak..
bizim sitenin bekçisi kendini uyaranların ses kayıtlarını alıyormuş,ben de yarın aklını alıcam
imza:başkanın oğlu...

1 yorum:

  1. başkanın oğlu, bekçinin aklını alabildi mi? Bu ikili arasında neler oluyor? Bir sonraki sezonun fragmanını bekliyoruz :D

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...